Sociālajos medijos cilvēki ik pa laikam pauž satraukumu par pārmērīgu koku izciršanu Latvijā. Pavisam nesen neizpratni bija izraisījuši mežistrādes darbi Amatas ģeotakā – īpaši ainaviskā vietā Gaujas nacionālajā parkā, kur pastaigu mīļotāji pamanīja nozāģētus kokus un izdangātu augsni. Izrādījās, ka ciršanas darbi tiek veikti, lai likvidētu egļu astoņzobu mizgrauža bojātos kokus, lai taku atkal padarītu apmeklētājiem drošu.
Kas tad īsti ir egļu astoņzobu mizgrauzis?
Tiem, kas nezina – šis ir kukainis, kas spēj nodarīt lielāku postu egļu audzēm nekā visi citi meža kaitnieki kopā un to uzskata par bīstamāko egļu kaitēkli ne tikai Latvijā, bet arī visā Eirāzijā. Kā stāsta eksperti – egļu astoņzobu mizgrauzis ir apmēram piecus milimetrus gara vabole ar astoņiem zobiem, kas pulcējas vīstošās vai novājinātās eglēs. Ja vaboļu ir daudz, tad tās var iznīcināt pat pilnīgi veselas egles un to audzes.
Ja vēlies vairāk uzzināt par nejauko kukaini, tad ir vērts noskatīties AS “Latvijas valsts meži” (LVM) un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta (LVMI) “Silava” izveidoto filmu.
Kā sākas un izskatās postījumi?
Mizgrauži aktivizējas, tiklīdz laikapstākļi kļūst siltāki. Tie savairojas vēja gāztās un novājinātās eglēs, kā arī nemizotos baļķos, kuru diametrs pārsniedz 12 cm. To, ka kokus apdraud egļu mizgrauzis, parāda aptuveni 1 mm lieli caurumi egļu stumbros, kā arī pie stumbra ir redzamas mizu skaidu nobiras.
Ko darīt?
Tas, ko ikvienam meža īpašniekam vajadzētu ņemt vērā, ir – mežs jāatbrīvo no svaigi gāztām un lauztām eglēm, kas ļautu mazināt mizgraužu izplatīšanās risku. Turklāt laikā no 1. aprīļa līdz 1. septembrim nevajadzētu veikt kopšanas vai sanitārās cirtes egļu audzēs, ja tās ir vecākas par 50 gadiem vai arī koku vidējais caurmērs pārsniedz 16 cm. Šis ir svarīgi, jo pēc ciršanas mežā palikušās skujas, zari un skaidas izdara vielu, kas pievilina kukaiņus.
Arī pašlaik nozares eksperti diskutē un gatavo priekšlikumus, kā maksimāli ierobežot egļu mizgraužu izplatību un līdz ar to kukaiņu radīto kaitējumu, tāpēc ir vērts sekot līdzi informācijai par šo tēmu.Mežs prasa lielu ieguldījumu – gan darbu, gan līdzekļus, tāpēc ir gan labi zināt, kas jādara, lai īpašumu sekmīgi apsaimniekotu, gan arī apzināties citas iespējas – piemēram, pārdot mežu zinošiem ekspertiem, kam ir pieredze tā apsaimniekošanā. SIA “Trovent” komanda labprāt novērtēs Tavu īpašumu un izteiks labu piedāvājumu, ja nolemsi mežu pārdot, jo mēs ticam abpusēji izdevīgam darījumam. Raksti uz e-pastu info@trovent.lv, zvani pa tālruni 29429555 vai arī aizpildi kontaktformu mājaslapā, un SIA “Trovent” speciālisti Tev sagatavos piedāvājumu.