Blogs

meža nozare

Meža nozare – pieprasīta un ar augstu potenciālu

Plaši apspriesta, sentimentālu jūtu pavadīta (kurš gan nav dzirdējis, ka koki ir Latvijas zaļais zelts?), būtiska gan klimata pārmaiņu kontekstā, gan kā stabils ekonomikas balsts ­– kāda šobrīd izskatās meža nozare un ko vērts zināt?

Esam un būsim mežu zeme

Šobrīd meži klāj vairāk nekā pusi Latvijas teritorijas, tomēr jāatzīst, ka tā tas nav bijis vienmēr. Vēl pagājušā gadsimta divdesmitajos gados mežs sasniedza tikai 27% valsts platības, savukārt astoņdesmito gadu sākumā šis rādītājs jau tuvojās 40%. Pieaugums galvenokārt ir noticis uz privātā sektora rēķina, aizaugot lauksaimniecībā izmantojamajai zemei.

Stabils balsts ekonomikā

Nozare, kas veido 5,1% no valsts iekšzemes kopprodukta, ir būtiska tautsaimniecībai, turklāt nodrošina darbavietas aptuveni 40 tūkstošiem cilvēku. Ja runājam par eksporta apjomiem, tad tas sasniedz 2,6 miljardus eiro gadā – 20% no kopējā Latvijas eksporta apjoma.

Visi koki labi, bet kurš populārākais?

Šobrīd Latvijas mežos visbiežāk sastopams ir priede un bērzs, precīzāk – divas tā sugas: purva un āra bērzs. Tieši uz to arī balstās valsts kokrūpniecība. Ļoti izplatītas ir arī priedes un egles.

Vai varam palikt bez mūsu “zaļā zelta”?

Pieminot mežsaimniecību, daudzi rauc pieres satraukumā, ka, iegūstot koksni, Latvija pamazām zaudē vienu savām lielākajām bagātībām. Taču bažām nav pamata, jo pēdējos gados valstī vidēji tiek iegūti aptuveni 11 miljoni kubikmetru koksnes. Meža dabiskais pieaugums ir lielāks, tāpēc vismaz šajā nozarē varam uzskatīt, ka esam gana ilgtspējīgi.

Nozare šodien: kas ietekmē un ko vērts zināt?

Pieprasījumu pēc kokmateriāliem ietekmē virkne faktoru, un šobrīd mežu īpašnieki ir ieguvēju lomā. Runa ir par globāla mēroga notikumiem, kas veido kopējo nozares ainu:

  • pandēmijas rezultātā krietni ir samazinājušies cilvēku izdevumi ceļošanai, un ģimenes atpūtas braucienu vietā bieži izvēlas ieguldījumus mājokļa būvniecībā un remontā. Līdz ar to būvniecības nozare piedzīvo strauju pieprasījuma pieaugumu;
  • Krievijas plānotā izvedmuitas paaugstināšana no 2022. gada 1. janvāra. Šis ir būtisks aspekts, jo tieši Krievija ilgstoši bijusi lielāko apaļkoksnes eksportētāju vidū;
  • nemainīgi augstais pieprasījums no Ķīnas;
  • ASV ievedmuitas dubultošana koksnes produktiem no Kanādas;
  • pamazām pieprasījums aug arī koksnes enerģijas un celulozes sektoros.

Man ir meža īpašums – ar ko sākt? 

Labprāt pastāstīsim, kādas iespējas īpašums Jums var sniegt – aizpildiet “Trovent” mājaslapā izvietoto pieteikuma formu, un mēs sazināsimies ar Jums divu darba dienu laikā.

Dalīties:
Facebook
Twitter
Saite
Scroll to Top